Serbestî, mafê herî bingehîn ê mirovî ye, lê kurd jê bêpar e.

[ Bersivek Binivîse | Yanıt Yazınız ]  [ Forum ]  [ Nivîsên Nuh | Yeni Yazılar ]

YENİ KÜRT PARTİSİ

Nivîsevan / Yazan: adil duran  
Demjmêr / Tarih: 25.11.2016  10:40:58

Çoğulcu demokratik sistemi benisemiş toplumlarda :demokratik anlayışın-hoşgörünün ve soyal olarak farklılıklara verilen değerin bir ölçütü olarak:birbirilerine tezat programlara sahip partiler kurulur ve mücadele yarışına girerler..bunda bir anormallık yok.

Kuzey kürdistanda Legal alanda TC yasaları çerçevesinde kurulmuş sözümona benzer isimlere sahip Kürt partiler birleşiyor ve bu güne kadar bireysel olarakta birbirilerini karalayan bu yapılardan yeni bir parti devşiriliyor....eleştirdiğin-küfür ve hakaret ettiğin karşıtlarla bir birlik ilkeli olabilir mi? bu oluşuma dair binbir türlü süpekülasyon ortaya saçılmış ve K.Kürt kitleleri bu manipülasyonla kimileri zıtlaşıyor-düşmanlaşıyor kimileride bir umut beklentisi içindedirler....

Önemli olan zamanlama ve bu yeni kuruluşunun sunuş biçimi...En çarpıcı sunumuyla haber bu ::// Yeni kürt partisi geliyor...HDP ve PKK ya kafa tutacak...//

'''( G-Kürdistan hükümeti ankarada temsilcilik açıyor.... Güney Kürt federe devleti başkanı Néçirvan Barzani ankarada...
Mesud Barzani nin referansıyla Kurulacak yeni parti de leyla zana ...) vb.kürt şahsiyetlerde var....

başka bir süpekülasyon ///çoğu Kuzeyli siyaset erbabı G.Kürdistan dan yardım alıyor...!!!!//

HDP nin yanlış politikaları sonucu Yerle bir edilen Kürdistan şehirleri-belediyelere kayyum atanmaları ve seçilmiş vekillerin tutuklanması ardından.... Ortaya atılan ''yeni parti geliyor'' söylemi hem zamanlama açısından-hem demokratik mücadelenin ilkeleriyle uyum içinde değildir...

Bu bağlamda başkasının ölümü üzerine kendi varlığını inşa etmeye çalışan anlayışı ve algısı öne çıkıyor...

HDP Sömürgeci TC nin yasal bir partisi..programı ve ilkeleri Hem bazı Kürtleri hemde Türkiye halklarını bağlıyor...

Bu bağlamda Kurulacak partinin yada yeni birlik partisinin Kürdistanlı bir parti olması HDP ye engel değildir.

Ancak kurulmuş bu Partiler de diğer düzen partilerinin kurulduğu sömürgeci yasalarla kurulmuş ve legalleşmişlerdir. HDP nin onca çaba ve gayretlerine 'türkiyelileşme' ruhuna rağmen Rejim tarafından kabul görülmeyerek bunca hırpalanması-örselenmesi ortada iken...

Ayni ayarlarla-makam ve de bunada '''Kürdistan'' ı eklemeğe ne kadar tahaamül olur?

Aslında bu durum yeni çatışmaların Kürdü Kürt'e kırdırmanın yeni senaryolarıdır....
TC Kürt tahammülsüzlüğü -kini ve öfkesiyle ortadoğu bataklığına saplanmışken..bütün kürtleri bir şekilde vatansız ve statüsüz bırakmaya çalışıyor....bu oyun tezgahta...

Gelelim Şu yeni parti hikayesine....Ben yıllar öncesine gittim....O dönem bir saate yakın Başbakan Turgut özal ile görüştüm......//Pastadan Pay alacağız dediği dönem Körfez savaşı vardı... Tam bir osmanlı rüyasına fit bir mizansenle...Bize engel çıkarmayın...Biz kardeşiz..ben de Kürt üm..Silahli mücadele sadece hem Türkler hemde Kürtler için yıkım olur... sorunu dialogla demokrasi içinde haledeceğim...Orduyu reorganize etmem..parlamentonun hizmetine sunmam gerek ve bununla başkanlık sistemini de oturtursak...Kerkük musul ve Güney kürdistan diyarbakıra kadar federasyon olacak ve Başkanlı sistemine bağlı olacak...vs.vs... Özal ın ömrü yetmedi.ama o politikalar ve öngörüler farlı araçlarla-bu gün şiddetlenerek evriliyor....
Özal ın bırakytığı yerden Giderek Tiranlaşan RTE aynı osmanlı rüyası peşinden Ülkesini doğu ve batı arasındaki çatışmanın merkezine taişımıştır bile... bu durum artık taşeronların savaşı boyutlarını aşmış giderek büyük yıkımlara vesile olacak savaş kışkırtıcılığıyla pekte umutlu olmadığımız günlere doğru evriliyor.......

niye bunları not düşme gereğini duydum
1-ankarada Kürdistan temsilciliği açması
2-Yeni birlik partisinin bu berbat dönemde oluşması
3-bazı iddialara göre Bazı Kürt siyasetçilerin G.kürdistandan yardım almaları...(?)
4_Yeni partiye sayin mesud Barziani Ve I-KDP nin referans olarak verilmesi

5-K.Kürt olan herşeyi yakan-yıkan katleden tutuklayan Devletin sözüm ona G.Kürtlerini neden bu kadar sevdiğini..anlamış değilim...

Bütün bu soruların elbette bir yanıtı vardır...Önemli olan bu durumu bireyler üzerinden değil ilkeler üzerinden tartışmak ve hal yoluna koymaktır.

Ne olursa olsun hiç bir zaman Ulusal Kurtuluş mücadelesi verdiğini dile getiren Kürdistani bir örgüt-yapı yada parti sırtını diğer bir sömürgeci ülke ye yaslıyamaz..ancak belirli bir statüsü olur...ticari alışveriş ve diplomasi vb.ilişkileri sürdürebilir...

Sonuç olarak eğer Tüm Kürdistanı sarmalıyacak bu yeni parti yolda ise ve kürdistani özgüçle oluşacaksa..kürdistani bir ruhla KUKM ilke ve prensiplerinden taviz vermeyecekse...Kürt halkını bağımsızlık ve özgürlüğe taşıyacaksa..devlet fikrini çöpe atmış ve Türkiyelileşmeyi bayraklaştıran HDP liler üzülmesin...
su akar yatağını bulur bu tarihsel bir süreçtir..''''Kendi ışığına güvenen, başkasının parlamasından rahatsızlık duymaz.''''

Adil Duran

Bersivan / Yanıtlar :

[ Bersivek Binivîse | Yanıt Yazınız ]  [ Forum ]  [ Nivîsên Nuh | Yeni Yazılar ]

Serbesti Web / 2003 - 2013
E-mail: serbestiyakurdistan@hotmail.com