Serbestî, mafê herî bingehîn ê mirovî ye, lê kurd jê bêpar e.


[ Bersivek Binivîse | Yanıt Yazınız ]  [ Forum ]  [ Nivîsên Nuh | Yeni Yazılar ]

Paris Katliamı: Devlet-ler ve PKK ortak operasyonu

Nivîsevan / Yazan: Yaşar KARADOĞAN  
Demjmêr / Tarih: 20.01.2014  19:36:37Paris Katliamı: Devlet-ler ve PKK ortak operasyonu
Yaşar KARADOĞAN(*)


9 Ocak 2013’te PKK’li üç kadın; Sakine Cansız,Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez Paris’te katledildiler.

Üçünün de insan olmanın dışında ortak özellikleri vardı: Birincisi Kürttüler, ikincisi Aleviydiler, üçüncüsü kadındılar.

Peki bu cinayeti kim veya kimler işledi ve niye işledi, niye işlediler?

Bu cinayetin siyasi amacı neydi?

Kürdler arasında neler konuşuluyor.

Bir defa bu cinayetin ‘PKK ve devlet işbirliğiyle işlendiği’ yönünde güçlü bir kanı var Kürdler arasında.

Cinayetten sonra KCK ve PKK tarafından yapılan ilk açıklamalarda ‘Türk gladiosu’ işaret edildi.

Daha sonra ise bu söylemler terkedildi. Öcalan ‘cinayeti beni buraya getirenler işledi’ diyerek ABD, İsrail vs. Suçlamalarını gündeme getirerek katliamla ilgili karartma faaliyetine bir çerçeve kazandırdı.

Kardeşi Mehmet Öcalan vasıtasıyla ‘Kürdleri sabırlı ve sakin olmaya’ çağırdıktan sonra ‘bu sorunun büyük sorumluluğu Fransa’ya aittir’ dedi.

Öcalan’ın bu açıklamasından önce AKP genel başkan yardımcısı Mehmet Ali Şahin Karabük’te Öğretmenevi’nde yaptığı açıklamada ,’Önümüzdeki günlerde korkum Almanya’da da buna benzer bir takım olaylarla karşılaşabilir’ dedi.

Bu Almanya’ya yönelik bir mesaj mıydı? ‘Fransa’da yaptığımızı Almanya’da da yapıp Bonn’u da zan altında bırakma tehdidi miydi?

Veya Mehmet Ali Şahin, bu katliamın ‘PKK’nin bir iç infazı olduğuna’ inandığı veya bildiği için Almanya’da da böyle ‘iç infazlar’ olacağı endişesi taşıdığı için mi bu açıklamayı yaptı? Türkiye basını bunun izini sürmedi nedense.

Kürdlerin sabrı sınandı, Öcalan’ın PKK’ye ne kadar hakim olduğu merak ediliyordu ve cenazelerin olaysız kaldırılmasıyla bunun cevabı alındı.

Bu cinayetlerden önce Yücel Halis gibi pek de PKK çizgisine uygun olmayan,PKK’nin orta kademe yöneticilerine nokta operasyonları yapıldı. PKK bunları sessizce bir iki paragraflık açıklamalarla geçiştirdi.

Bu cinayetle PKK içinde, Öcalan’ın egemenliği sağlandı. Bu cinayetle birlikte devletin dört koldan ‘Öcalan’ın güç biriktirmesi için’ nasıl dört koldan çalıştığı ibretle görüldü.

Öcalan 1992’de Birand ile yaptığı röportajda ‘kudretli olduğunu’ ve dediklerine ‘kimsenin karşı çıkamayacağını’ söylüyordu.

Muhtemelen bu cinayetlerle PKK çevresinde kümelenmiş bir kısım Kürd Aleviye de mesaj verildi.

Sakine Cansız 12 Eylül’de Diyarbekir’deki E Tipi cezaevindeki vahşetten ayakta kalarak kurtulmuştu.

Ne var ki Sakine Cansız ve cezaevinde yatıp, işkencelerden ve ağır açlık grevleri, ölüm oruçlarından geçen PKK’liler Bekaa’da Öcalan tarafından uygulamaya alındılar. Mehmet Şener (Sakine Cansız’ın da nişanlısıydı) 1 Kasım 1991’de Qamışlo’da Suriye Muhabberat’ı ve PKK tarafından ortak bir operasyonla infaz edildikten sonra, Diyarbekir cezaevi çıkışlıları Öcalan tarafından ‘PKK zindan konferansı’ adı altında toplu bir uygulamaya alındı. Sakine Cansız gibi ‘önder’ konumunda olanlar ‘Özeleştirilerini’ vererek Öcalan’a biat ettiklerini Serxwebun gazetesinden duyurdular. Sakine Cansız’ın kendi kendisine küfürnamesi Serxwebun’un 1991’deki bir sayısında yayınlandı.

Sakine Cansız daha sonra da PKK kitlesi karşısında Öcalan’ın ağır hakaret ve suçlamalarına tabi kalıyor. Bununla ilgili görüntüler var, Med Tv’de yayınlanmış.

Sakine Cansız hiçleştirildikten sonra Almanya’ya geliyor, orada siyasi iltica başvurusu kabul edilmiyor. Hatta 2007’de Almanya’da 40 günlük bir gözaltısı var. PKK içinde ‘hiçleştirilmiş’ ama Wikileaks’te hakkındaki kriptolar yayınlandı.

Ama belli ki Sakine Cansız’ın seçilmesinin çeşitli nedenleri var. Bu nedenler arasında Öcalan için tehdit oluşturabileceğinden hareket edilmiş olması yer alabilir.

Nitekim katliam sonrasına, Öcalan’ın egemenliğinin ulaştığı seviyeye bakıldığında bu daha iyi görülüyor.

Bunun dışında başka sorular da akla geliyor.

Sakine Cansız iddia edildiği üzere Aralık 2012’de MİT ile görüştü mü?

Sakine Cansız’da Öcalan ile yapılan istişareler hakkında herhangi bir mektup var mıydı?

Ortadaki bilgi ve delil karartması dikkate alındığında PKK işbirliğiyle yapılmış bir devlet operasyonu olduğu kanısı oluşuyor.

PKK her zaman olduğu gibi bu katliamı da siyasete ve ticarete tahvil etmekte bayağı başarılı oldu.

Basında yayınlanan ıslak imzalı bir MİT belgesi ve katil zanlısı Ömer Güney’in Türkiye’ye gidiş gelişleri nedeniyle Türkiye’nin açıklama yapması gerekiyor. Yeni Özgür Politika gazetesinde açıklamaları yayınlanan ve Devrimci Karargah davasında MİT ajanı olduğu anlaşılan Murat Şahin, Ömer Güney’in resmini Ankara’da kendisine, birim sorumlusu ‘teyze’ kod adlı MİT sorumlusu tarafından gösterildiğini iddia etti.

Katliamdan bir yıl sonra PKK haber ajansı ANF, Ömer Güney ile iki MİT görevlisine ait ses kayıtlarını açıkladı. KCK davasında MİT elemanı olduğunu itiraf eden gazeteci Mustafa Özer’in ifadelerinde ANF haber ajansı editörü İsmet Kayhan’ın MİT tarafından Almanya’da 500 Euro maaşa bağlandığını iddia etmişti. ANF’nin bu ses kayıtlarını bir yıl sonra yayması ilginç.

Katil zanlısı sünni bir Türk. BBP’nin güçlü olduğu Şarkışla’dan. Kimliğinin ortaya çıkmasıyla birlikte amcası hemen ‘O’nda beyin tümörü var; yediğini hatırlamaz’ iddiasını dillendirdi TV kanallarında. Bu da Mehmetali Ağca’nın taktiklerini anımsatıyor. Dahası Ömer Güney’in eğitilmiş bir eleman olabileceği kanısını güçlendiriyor. BDP, Ömer Güney’in Türkiye’deki temasları hakkında mecliste soru önergesi verdi ve sırasını savdı!

Paris’in göbeğinde, böyle işlek bir caddede, şifreli kapılar ardında işlenen bu katliam nedeniyle Fransa’nın da açıklama yapması gerekiyor.

Cinayet sonrası saat 18:30 sıralarında patlama sesi duyuluyor, ama Fransız polisi ancak gece 1:30’da geliyor. Katliamda öldürülenlerden birisinin erkek arkadaşından sıkça sözedildi ama başka bilgi verilmedi. Katliamın gerçekleştiği yere kimlerin girip çıktığı da PKK tarafından açıklanmadı. Katil zanlısı Ömer Güney’in ilk gözaltından sonra bile PKK içinde yer almaya devam ettiğini gösteren işaretler var. Mesela öldürülenlerden Fidan Doğan veya Leyla Şaylemez’in ailesini cenaze sonrası havaalanına O’nun götürdüğü ifade edildi. Ömer Güney’in ikinci gözaltına alınmasından sonra PKK basını bu haberi paylaştı. Birinci gözaltından sonra bile PKK basınında Ömer Güney’le ilgili haber yer almaması dikkat çekicidir.

Ömer Güney ve birlikte gözaltına alındığı kişi ilk gözaltından sonra serbest bırakılıyorlar. İkinci kez gözaltından sonra Ömer Güney adı ortaya çıkıyor. Cinayet yeri mühürlendikten 24 saat sonra kapı açılıyor, mühür kırılıyor. Fransızlar bunu da açıklamak zorunda.

PKK’nin açıklamak zorunda olduğu sorular daha fazla.

Türkiye basını Ömer Güney’in İstanbul ve Ankara’ya yaptığı yolculuklarda PKK’lilerle buluştuğunu da yazdı. Ama PKK’den bu konuda da bir açıklama veya yalanlama gelmedi.

Murat Karayılan ‘Ömer Güney ile ilgilerinin olmadığını’ öne sürdü.

Daha da önemlisi şu: Ömer Güney PKK’ye nasıl sızdı? Kimlerin referansı ile geldi?

Ömer Güney 2010’a kadar Münih’in 50 KM güneyindeki Bad Tölz kasabasında yaşıyor. Sonra Schliersee’e taşınıyor. 2012 ortaları itibariyle ise Fransa’ya taşınıyor. Kendisi ile birlikte gözaltına alınan Muşlu Y.A.’nın ANF’de yayınlanan röportajında belirttiğine göre Kasım 2011’de Villiers –le-Bel PKK dernek üyesi oluyor. Katliamdan birbuçuk ay önce ise Y.A.’nın kaldığı eve taşınıyor.

L’Express gazetesinde Eric Pelletier imzasıyla 23 Aralık 2013’te yayınlanan haberde Ömer Güney’in katliamdan bir gece evvel PKK derneğinde üye listesini vs. fotoğrafladığı ifade edildi. Pelletier, Ömer Güney’de derneğin yedek anahtarlarının olduğunu da yazdı.

Ömer Güney’in Sakine Cansız’dan sorumlu olduğu anlaşılıyor. İkamet izni alma, iltica işlemlerini takip ettiği, sadece Sakine Cansız değil,PKK’ye de çok yakın olduğu olgularla sabit.

Ömer Güney gibi üç hilalli yüzük takan birisi PKK derneğinde nasıl böyle itibarlı olabiliyor? Bu da başka bir soru.

Sakine Cansız’ın kardeşi Metin Cansız 9 Ocak 2014’te Hürriyet’te yayınlanan röportajında çok daha vahim bilgiler veriyor:

‘Sakine son zamanlarda çevresine korktuğunu söylüyor. 2011’de PKK Gençlik konferansı Hollanda’da yapıldı. Leyla Şaylemez, Ömer Güney ile bu konferansa katılıyor. Burada tutuklanıyorlar. Sonra serbest bırakılıyorlar. Biz Ömer Güney’in, ‘PKK-Abdullah Öcalan benim düşmanım’ dediğini de biliyoruz.’

Metin Cansız’ın bu bildiklerini herhalde PKK de biliyordur ama PKK Ömer Güney hakkında bir önlem almıyor. Metin Cansız da ‘PKK ve apo düşmanı olduğunu’ Hollanda polisine beyan eden Ömer Güney konusunda ablasını uyarmıyor.

Cinayet sonrası Facebook üzerinden Metin Cansız’a bazı sorular sordum. Bunlardan birisi, ‘Sakine Cansız’ın kaybolan bir ajandası veya çantası olup olmadığıydı.’ Metin Cansız bana bir cevap vermedi ama Hürriyet’e o konuda da açıklamalarda bulunmuş:

‘Çantası yok. Pasaport, kimlik olan çanta da yok. Silah da yok (herhalde cinayette kullanılan silahı kastediyor.Y.K.)’

PKK basını günlerce gözaltına alınan kişilerin kimliğini açıklamadı. Türkiye basını da öyle.

Katliamdan günlerce sonra tutuklanan katil zanlısının delilleri yok etmesi için Fransız polisinin yaptığı cömertliği de unutmamak lazım.

Katliamdan bir kaç ay sonra Fransa dışişleri Bakanı Kouchner’i Londra’da Halepçe-Anfal soykırımı konferansında dinledim, konuştum. O ‘katliamın Fransa ile bir ilgisi olmadığını, aşırıların (Ülkücüler) işi olabileceğini iddia ediyordu.

PKK basınında yayınlanan ses kayıtlarından anlaşıldığı kadarıyla Ömer Güney sadece Sakine Cansız’ın yakınında değil, PKK’nin tüm üst düzey görevlilerine yakın birisi. O’nun iddiasına göre Nedim Sever ormanda ihtiyacını giderirken arkasında bulunuyor, istediği an O’nu öldürebilir.

Ömer Güney’e avukat olarak tanınan Anne Sophie Laguens de ilginç bir isim. Böyle bir dava için fazla tecrübesiz.

KCK önce ‘Türk gladyosu’ dedi, sonra bu söylemini değiştirdi. Mustafa Karasu da ‘Fransa katliamı kimin yaptığını biliyor’ dedi ama katliamın PKK boyutuna ilişkin bir şey söylemedi. Ahmet Türk de TBMM çıkışı gazetecilerle yaptığı sohbette ‘bu kez ben devlet olduğunu düşünmüyorum’ diye buyurdu.

Eğer Türkiye’nin herhangi bir biriminin bu katliamda rolü ve parmağı yoksa, kimler niçin bu katliamı yaptı?

Bunun izahatını hükümet ve başbakan vs. ‘Çözüm sürecine karşı olanlar, Türkiye’nin bölgesel güç olmasına karşı çıkanlar’ izahatı getiriyorlar. Ahmet Türk ve PKK çevresinin verdiği cevap da daha sonra üç aşağı beş yukarı bu noktaya geldi.

Katliamların ilişkilendirildiği nokta ‘Çözüm süreci’.

Peki şu da olabilir mi?

Sakine Cansız’ın ‘çözüm süreci’ denen 2.Lozan komplosuna karşı olabileceğinden hareketle, PKK içindeki benzeri düşüncede olanların da sindirilmesi için bu katliam yapılmış olamaz mı?


Fransa-Türkiye arasındaki bir bilek güreşinde bu 3 kadının hedef seçilmiş olabileceğine ilişkin bir zihin eksersizi yok.

PKK’nin Avrupa yöneticilerine bir mesaj verilmiş olabilir mi? Bu da sorgulanmıyor.

Katliam sonrasında Türkiye basınında yazılan çizilenlerden üç şey aklımda kaldı:

Ruşen Çakır 12 Ocak tarihli yazısında ‘cinayeti Öcalan ve Fidan biliyor’ dedi.

Şimdilerde katliamın ‘PKK ve MİT operasyonu’ olduğunu yazan Emre Uslu katliam sonrası ‘Sakine Cansız KCK Avrupa ile Qandil arasında kurye’ görüşünü öne sürmüştü.

Paris’e giden Ali Bayramoğlu ise ‘katliamdan hemen sonra binaya giren bir kişiden olayı dinlediğini, Ömer Güney’in PKK içinde kod adı ‘Kürdistan’ olan birisiyle ilişkisi olduğunu, katliamdan 19 gün önce Ankara’da olduğunu A haber’de Özge Özsağman’ın programında açıkladı.

Türkiye basını Ömer Güney’in İstanbul ve Ankara’ya yaptığı yolculuklarda PKK’lilerle buluştuğunu da yazdı. Ama PKK’den bu konuda da bir açıklama veya yalanlama gelmedi.

Gerek PKK gerekse Türkiye’deki yetkili makamların gösterdikleri refleksler, başvurdukları karartma hareketleri dikkate alındığında Paris katliamının derin devlet ve PKK’nin ortak işi olduğu güçlü bir ihtimal olarak beliriyor. MİT’e ait ıslak imzalı belgeden sonra şu sıralar bu katliamın ‘MİT üst kademesi dışında, alt kademeler tarafından yapıldığı’na dair zemin oluşturulmaya çalışılıyor. Yani basit bir ‘görevi kötüye kullanma’ filan. Belgedeki ‘arz olunur’ ibaresi çıkarılırsa ne olur, çıkarılmazsa ne olur demeyin. Operasyondan MİT müsteşarının haberinin olup olmaması bu ‘arz olunur’un belgede kalıp kalmaması ile yakından ilgili.

16 Ocak akşamı CNNTürk’te Nagehan Alçı, Kadri Gürsel ve Nazlı Ilıcak Paris katliamını tartışıyorlardı. Programda Nazlı Ilıcak MİT belgesiyle ilgili önemli şeyler söyledi. Kadri Gürsel ise Selahattin Demirtaş’ın kendilerine Abdullah Öcalan’ın ‘katliamı Londra’da bir Yahudi firması, bilmem nerede bir firma ve Şikago’daki bir Yahudi firmasının işlediğini söylediğini’ aktardığını belirtti. Öcalan hedef şaşırtmaya, devleti ve örgütünü aklamaya devam ediyor.

Ortadaki deliller ve olguları değerlendirdiğimde bu katliamın Öcalan’ın egemenliğinin baki kılınması ve PKK yöneticilerine mesaj vermek için derin devlet ve PKK tarafından planlanan ortak bir operasyon olduğunu düşünüyorum.

Sonra Esad Oktay Yıldıran’ın, Evren rejiminin yokedemediği onuru Bekaa’da yerle bir edilen Sakine Cansız’ın ve iki arkadaşının öldürülmesinin Öcalan’ın ve örgütünün nezdinde bir önemi yoktur.

PKK içinde ‘uyuyan’ hücre şeklinde Türk veya Kürd birçok Ömer Güney vardır. Bu hücreler İngiltere hariç her Avrupa ülkesinde cinayet planlayabilir ve uygulayabilirler.

Bu katliam aydınlanmayacaktır. Çünkü bir ucu devlete, bir diğer ucu PKK’ye dayanmaktadır
.


17 Ocak 2014

(*)Bu yazı Aksiyon dergisine iletilen görüşler olup, siyah karakterlerle yazılan bölümler sonradan eklenmiştir.

SERBESTÎ


Bersivan / Yanıtlar :
 • 75qgxgzw - Charlestem - 20.07.2017 - 21:33:43
 • nayli9yp - Charlestem - 16.07.2017 - 20:30:53
 • ehrkxc27 - Aaronded - 18.03.2017 - 20:11:45
 • 0b4y8reu - Michaelpoems - 17.03.2017 - 10:37:52
 • ru3h55bm - TracyCak - 17.03.2017 - 09:35:57
 • imlh1xfy - AlfredBus - 10.01.2017 - 03:44:46
 • 26m1nvv1 - asdemy9k7e9 - 12.12.2016 - 11:38:02
 • 3ve7blxo - asdemn9yozu - 12.12.2016 - 09:13:54
 • r0255wik - asdem0sxwrx - 12.12.2016 - 06:19:00
 • yb2sb3ov - asdemyqifuk - 12.12.2016 - 02:47:00
 • 6sn09pyt - asdemr5y6wh - 12.12.2016 - 00:18:46
 • jlkyleo1 - asdemy4cyxh - 11.12.2016 - 21:45:22
 • sylitbab - asdem9d3x7g - 11.12.2016 - 20:36:10
 • 6agfw5in - asdemvnd0vl - 11.12.2016 - 17:45:30
 • bfb2403y - asdem6bg61c - 11.12.2016 - 14:33:29
 • 9lxwc34r - asdem8ng28i - 11.12.2016 - 11:28:07
 • 6kyscroa - asdem4pl3ns - 11.12.2016 - 08:37:27
 • m8v4krx7 - asdemos11n4 - 11.12.2016 - 05:43:40
 • 1h8klrf1 - asdemxl4q0i - 11.12.2016 - 04:42:39
 • t6j6gmkl - asdem87chpo - 11.12.2016 - 02:51:29
 • xaje9pyx - asdemwghm78 - 10.12.2016 - 23:17:00
 • m7cvdgtd - asdemo3h4fo - 10.12.2016 - 20:30:59
 • ytg0jwue - asdema4tnf3 - 10.12.2016 - 17:45:45
 • pjy1o4m2 - asdemmb1xwa - 10.12.2016 - 14:23:32
 • lqphcgw3 - asdemzetr8h - 10.12.2016 - 11:39:06
 • 15xw7zz4 - asdemnacurd - 10.12.2016 - 08:01:39
 • nie43ml4 - asdem3mocov - 10.12.2016 - 05:43:15
 • 37el6jzp - asdem8pb5j0 - 10.12.2016 - 02:31:24
 • 18i67wwk - asdemtmeqmz - 09.12.2016 - 23:26:54
 • 2w2nwzlg - asdemko5jo9 - 09.12.2016 - 20:57:15
 • h28i73jm - asdemzbxoif - 09.12.2016 - 18:25:57
 • qnt4irks - asdemvchd7z - 09.12.2016 - 14:48:23
 • cnk0i0u7 - asdemv2fymz - 09.12.2016 - 11:09:10
 • xjvrux6k - asdemkfd7hn - 09.12.2016 - 08:46:27
 • hoaffcwb - asdemq2cdfi - 09.12.2016 - 05:26:58
 • t9ttt2p0 - asdemdz6n8h - 09.12.2016 - 02:46:40
 • op4gpebf - asdemqvzo6d - 09.12.2016 - 00:50:17
 • 924k8kjx - asdemwa0yq0 - 08.12.2016 - 21:57:00
 • ldvz6wkt - asdemskkpra - 08.12.2016 - 20:09:22
 • d7m9jzlo - asdemnr7imp - 08.12.2016 - 17:13:56
 • 5sfz82pv - asdemm4gj6w - 04.12.2016 - 17:42:55
 • d1v3xyy2 - asdem673o84 - 03.11.2016 - 08:14:28
 • ctxm10eq - asdemmq8lel - 02.11.2016 - 09:54:54
 • 966oz5a8 - asdemt4teri - 29.10.2016 - 18:33:08
 • j55gimdl - asdemqgrrxz - 27.10.2016 - 21:41:46
 • o45ekg0k - asdemfmr3mp - 14.09.2016 - 10:53:47
 • 6pp5zk7v - asdem9qgrzl - 07.09.2016 - 05:37:38
 • hikkmxpu - asdemgw84k9 - 04.08.2016 - 03:06:23
 • 5oqfuhkl - asdemfdqzu9 - 01.08.2016 - 09:57:35
 • lzb0af5h - asdemflvzay - 27.07.2016 - 14:49:29
 • py7t3uo0 - asdem62fkv7 - 24.07.2016 - 16:02:56
 • e6l4kse1 - asdemsnt5h7 - 17.07.2016 - 16:49:18
 • aecuijx6 - asdemnl27l8 - 07.07.2016 - 19:36:52
 • is72efop - asdemmomixo - 01.07.2016 - 06:37:49
 • hg8yi1qc - asdemtlapq4 - 30.06.2016 - 17:23:10
 • 7rdqcuh5 - asdem2tjnze - 25.06.2016 - 09:14:04
 • 9inu7d93 - asdemigra0f - 13.06.2016 - 20:22:43

[ Bersivek Binivîse | Yanıt Yazınız ]  [ Forum ]  [ Nivîsên Nuh | Yeni Yazılar ]


Serbesti Web / 2003 - 2013
E-mail: serbestiyakurdistan@hotmail.com