Serbestî, mafê herî bingehîn ê mirovî ye, lê kurd jê bêpar e.

[ Bersivek Binivîse | Yanıt Yazınız ]  [ Forum ]  [ Nivîsên Nuh | Yeni Yazılar ]

Değerli Kadir Canbek

Nivîsevan / Yazan: Rustem  
Demjmêr / Tarih: 01.11.2013  08:17:07
 - 
Bersivek bo / Yanıtlanan mesajProblem, Kürdleri temsilen yola çıkanlarda..  -  Kadir Canbek
En başta belirtmeliyim ki kürdler için bu hayati konudaki isabetli ve dürüst açıklamanız için çok müteşekkirim. Hep varolun.

Yıl 1999'da ANASI TÜRK olan 'kürd lider' Yuva'ya döndürüldüğünde, 'Rizgariya Milleti' adlı bir İnternet sitesi'nde yazıyordum.

Kürd lider müsveddesinin 'yakalanmış' olduğu dönem, bu karmaşık süreç, doğal olarak insanlarımızın çoğunu bunaltmış ve allak bullak etmişti. O dönem sözkonusu sitede kürdçe kalame aldığım bir yazıda şöyle bir belirlemede bulunmuştum: 'Kürd halkı fedakar ve kahraman peki ya liderleri nedir?'

Kürdlerin tarihi liderlerinden tutun, ta günümüz liderlerine kadar, düşman mahkemeleri ve darağaçları önündeki tavırlarını ve en son nefeslerinde söyledikleri sözleri, imha olmalarına neden olan (türk-arap-fars) düşmanları karşısındaki gafletlerini, yer ve tarih göstererek tek tek sunmuştum.

Bu çalışmamdan çıkan sonuç çok acıydı kürdler için: kürd liderlerinin %90'ı hatalıydı.

Liderlerimizin sonlarına sebep olan ve ONLARDAN DAHA ÖNEMLİSİ DE; onların bu hatalarının, külfet ve acılarını kürd halkının çektiği, sömürgecilerle aynı dinin sahibi olma nedeninden kaynaklanan hataların oranı da oldukça yüksekti. Yanlış anlaşılmaları önlemek için parantez içinde şunu da diyeyim: İstisnalar hariç.

Bazı gerzek duygusallar bu yazım karşısında oldukça hiddetlenip terbiye kurallarının dışına çıkarak kalmadık küfür ve hakaret bile ettiler.

Ulusal mücadelede, veya hedefine ulaşması gereken hiçbir haklı mücadelede, duygusallığa yer yoktur! Bu kısa belirleme ışığında az ve öz olarak bu konuda şunu tekrar etmekte çok fayda görüyorum: Kürd halkı liderlerinden daha büyüktür. En büyük saygı; sadece ve sadece fedakar, yurtsever ve direnen kürd halkına ve onun kurtuluşu uğruna canlarını feda eden şehidlerinedir. Liderler kürd halkından ve şehitlerden çok sonra gelir, o da her halükarda halkının menfaatlerini savunmak yolundan şaşmayan gerçek liderler tabiiki.

Bu yazıyı tekrar bulup Serbesti'de yayınlayana kadar şu sözlerle bitirmek istiyorum: Kimin gerçek lider olup olmadığı bu sözü sarf edip etmediğinden anlaşılır: 'Zaten bendeniz halkımın hizmetkarıyım. Kürd halkı benden çok daha büyüktür.'

Bu sözü sarf etmemiş ve sarf etmek istemeyen kişiye ben lider değil, kürdçe'de çok güzel ifade edildiği gibi ancak ve ancak 'kerok' derim.

Saygılarımla

Rustem

Bersivan / Yanıtlar :

[ Bersivek Binivîse | Yanıt Yazınız ]  [ Forum ]  [ Nivîsên Nuh | Yeni Yazılar ]

Serbesti Web / 2003 - 2013
E-mail: serbestiyakurdistan@hotmail.com